- Książki
-
Książki fachowe
- Antropologia
- Archeologia
-
Architektura
- Astrologia
- Astronomia
- Biznes
- Ekologia
- Ekonomia
- Ekonomia i biznes
- Filozofia
- Finanse
- Historia
- Humanistyka
- Informatyka
- Językoznawstwo
- Literaturoznawstwo
- Logistyka
- Logopedia i pedagogika
- Marketing
- Medioznawstwo
- Medycyna
- Nauka i technika
- Nauki humanistyczne
- Pedagogika
- Psychiatria
- Psychologia
- Religioznawstwo
- Socjologia
- Zarządzanie
- Prawo
- Dzieci i mlodzież
- Podręczniki
- Zabawki i gry
- Inne
- Prezenty i gadżety
- Ebooki
Filtry
–
Ostatnie sztuki
"1000 dzieł architektury. Najciekawsze budowle i konstrukcje" prezentuje najpiękniejsze i najważniejsze przykłady sztuki architektonicznej, od starożytności po czasy współczesne. Budowle są odzwierciedleniem czasu i miejsca, w których powstały, a wpływ na nie mają m.in. warunki ekonomiczne i socjologiczne, myśl filozoficzna czy rozwój prądów estetycznych. Na kartach prezentowanej książki czytelnik znajdzie warowne zamki, wypoczynkowe rezydencje, urokliwe starówki, strzeliste katedry, zabytki dawnych kultur czy budynki użytkowe. Wszystkie te dzieła architektury na trwale odcisnęły się w świecie, wiele z nich jest wciąż rozpoznawalne, będąc niejako symbolami miejsc, w których powstały, inne z kolei wymagają przypomnienia. Oddając w ręce czytelników "1000 dzieł architektury", chcemy przybliżyć fascynujący świat jednej ze sztuk.
WUWA 19292019 Wrocławska wystawa WerkbunduJadwiga Urbanik, WUWA 1929-2019 Wrocławska wystawa Werkbundu, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocław 2021, oprawa twarda, obwoluta.
Ostatnie sztuki
Adrichalim (hebr. Architekci) publikacja zbiorowa pod redakcją Bogny Świątkowskiej to mały leksykon żydowskich architektów, którzy w XX wieku wyjechali z terenów polskich i stali się ikonicznymi postaciami architektury izraelskiej.Mimo różnych dróg życiowych wspólnym rysem charakteryzującym tych twórców był zamiar sformułowania nowego języka architektury, nowoczesnego i międzynarodowego, który nie tylko byłby środkiem wyrazu odrodzenia społeczeństwa izraelskiego, ale także oddawałby stabilność i kreatywność zasady, którym ci młodzi ludzie hołdowali. () Trafiła im się przy tym niepowtarzalna okazja: mogli bez skrępowania formułować radykalny, współczesny formalny język architektoniczny i przestrzenny, którym chciało posługiwać się nowe państwo pisze architekt i dziennikarz Michael Jacobson w otwierającym książkę eseju Pionierzy, budowniczowie, wizjonerzy.Adrichalim jest pierwszą zwartą prezentacją imponującego dorobku izraelskich projektantów przygotowaną z myślą o polskim czytelniku.
Antropocen to era człowieka i era zmian antropogenicznego pochodzenia, które skutkują katastrofalnym ociepleniem klimatu. Przemysł budowlany i użytkowanie budynków odpowiadają za ponad jedną trzecią światowych emisji dwutlenku węgla, jednej z głównych przyczyn zmiany klimatu. Miasta i architektura w obecnej skali przyczyniają się do zaburzenia naturalnych cykli przyrody oraz do emisji zanieczyszczeń, a także do zawłaszczenia kolejnych przestrzeni. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. To dzięki niej jesteśmy w stanie zapewnić godne i bezpieczne warunki życia całym społeczeństwom. W związku z tym szukamy sposobów takiego projektowania i funkcjonowania architektury, które nie tylko nie szkodziłyby planecie, lecz także miałyby potencjał regenerujący dla środowiska. Udowadniamy, że lepsza architektura jest możliwa.Publikacja towarzyszy wystawie Antropocen i poszerza kontekst ekonomii obwarzanka, a odniesienie do realiów polskich miast nadaje jej wymiar praktyczny. W książce zamieszczono zarówno eseje specjalistów z różnych dziedzin m.in. architektów, socjologów, geografów, jak i prace artystów, którzy stworzyli spekulatywne instalacje dotyczące przyszłości architektury regenerującej.