Historiografia dotycząca polskiego wkładu militarnego w II wojnę światową jest bogata. Kampanie, operacje, a nawet potyczki zostały mniej lub bardziej wyczerpująco opisane przez historyków. Jednakże otwarcie wielu archiwów, ujawnienie nieznanych dotąd dokumentów pozwala na uzupełnienie, a czasem i na weryfikację dotychczasowego stanu wiedzy o wydarzeniach. Takiemu celowi ma służyć opracowany przez wybitnych historyków w Wojskowym Biurze Badań Historycznych Leksykon. Publikacja składa się ze 150 haseł, każde hasło jest ilustrowane szkicem przebiegu bitwy czy boju, oraz załącznika o uzbrojeniu i umundurowaniu wojsk w tym okresie
Wyprawa w świat starożytnych ludów: Sumerów, Egipcjan, Greków, Rzymian i Żydów zamieszkujących rejon Morza Śródziemnego. Kolejne rozdziały zawierają rozliczne informacje o prowadzonych wojnach, życiu codziennym, kulturze, sztuce, obyczajach, potrawach, wierzeniach, strojach... Ponad 200 kolorowych ilustracji, map, tablic poglądowych i komiksów wprowadza czytelnika w fascynujący, dawny świat.
"Encyklopedia szkolna. Historia Polski" stanowi znakomity klucz do przypomnienia, zrozumienia i zapamiętania wszystkich ważnych wydarzeń, postaci, miejsc, prądów ideowych i kulturowych mających wpływ na kształtowanie Polski takiej, jaką jest teraz. Przedstawia naszą ponadtysiącletnią historię od pradziejów, poznawanych na podstawie śladów archeologicznych, po czasy najnowsze - szybko dokonujące się zmiany początku XXI wieku. Pozbawiona lakoniczności typowych encyklopedii, swym barwnym stylem może przykuć uwagę Czytelnika, a zarazem pozwala łatwiej zapamiętać skomplikowane meandry naszej historii. Jest przeznaczona przede wszystkim dla gimnazjalistów i licealistów, którzy poszukują wiedzy historycznej w jednym, łatwo dostępnym i przyswajalnym źródle, a także dla tych, którzy chętnie wychodzą poza ramy wyznaczone przez szkolne wymagania. Ponad tysiąc lat naszych dziejów w jednym tomie: 2100 haseł, 1000 zdjęć dokumentalnych, fotografii współczesnych, reprodukcji dzieł, 23 mapy historyczne, 10 tabel.
115 barwnych opowieści o najważniejszych w naszych dziejach wydarzeniach i postaciach - od czasów legendarnych do współczesności. Dzięki tej książce pierwsze spotkania dzieci z ojczystą historią nie są ani trudne, ani nudne. Atrakcyjne ilustracje dodatkowo pobudzają wyobraźnię i zainteresowanie przeszłością.
Czy demonologia śląska zasługuje na wyodrębnienie, na specjalne potraktowanie?. Czy różni się od demonologii polskiej w ogóle i od demonologii, nazwijmy je, regionalnych? Z pewnością tak! Cechą wyróżniającą jest ogromna liczba i różnorodność opowieści wierzeniowych o demonach wodnych utopkach, o demonach podziemnych, w szczególności kopalnianych, o upiorach grobowych strzygach i strzygoniach. W wierzeniach ludności Śląska bogato reprezentowane są również demony specyficzne, własne, rodzime.Czy po tradycyjnej śląskiej demonologii ludowej cokolwiek przetrwało do obecnych czasów? Odpowiedź brzmi jednoznacznie i pozytywnie. Reminiscencje podań wierzeniowych, swobodnie przekształcanych wprawdzie, nadal stanowią inspiracje dla wielu ludzi. Są tematami deklamacji, inscenizacji, wypracowań i odżywają wreszcie na łamach literatury, w prozie i w poezji.Opracowanie zawiera definicje wszystkich demonów śląskich dostępnych w literaturze wraz z wypisami.
Po wydaniu 5 i 6 tomu Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii PowstaniaWarszawskiego, które zawierały alfabetyczny spis powstańców z danymibiograficznymi, takimi jak: nazwisko, imię, pseudonimy, miejsce urodzenia,przydział służbowy w czasie Powstania, miejsca walk, informacje o ranach lubśmierci, do redakcji szerokim strumieniem napływać zaczęły uzupełnienia isprostowania. Dzięki temu udało się ustalić ponad 2000 nowych nazwisk orazuzupełnić bądź sprostować dane 5000 osób. W związku z tym konieczne stało sięudostępnienie tych informacji nabywcom Encyklopedii.W tym celu wydawcypostanowili wykorzystać zarówno tradycyjne formy edytorskie, jak i nowoczesnątechnikę. Zbiór wszystkich osób, nie występujących w pierwszym wydaniu, oraztych powstańców, których dane uległy istotnym modyfikacjom (np. zmiana imienia,daty urodzenia, przydziału, śmierci itp.) publikujemy w tradycyjnej"papierowej" wersji suplementu książkowego.Do Suplementu dołączonajest płyta, która zawiera wznowienie obu tomów biograficznych WielkiejIlustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego oraz zapis publikowanegowłaśnie suplementu.
Pierwsze w Polsce i jedno z niewielu na świecie kompendium wiedzy o ponad 1100 byłych oraz aktualnie istniejących służbach specjalnych. Autor przedstawia powstanie, struktury i ich przeobrażenia, kadrę kierowniczą wywiadu, kontrwywiadu i policji politycznych świata, profesjonalną terminologię i żargon operacyjny.
Książka Wielkie bitwy Polaków to interesujący przegląd bardzo ważnych zdarzeń militarnych w historii Polski. Zawiera ona informacje na temat przebiegu bitew, ich genezy, strategii, stron, używanej broni oraz dowódców. Całość uzupełniają mapy i reprodukcje dzieł upamiętniające wydarzenia związane z walkami.
Dowiadujemy się:jak przebiegał Sejm Wielki w latach 1788-1792,o przyczynach upadku Rzeczypospolitej Szlacheckiej,o powstaniu Księstwa Warszawskiego,o utracie wolności na skutek rozbiorów Polski,jak odrodziła się niepodległa II Rzeczpospolita,o udziale Polski w II wojnie światowej,o życiu w Polsce Ludowej,o powstaniu opozycji i "Solidarności",o okolicznościach powstania niepodległej III Rzeczpospolitej.Informacje podane są w przystępnej formie, wzbogacone ciekawostkami. Książka wyróżnia się atrakcyjną szatą graficzną i bogactwem kolorowych ilustracji.