-
Książki
- Albumy
- Encyklopedie
- Języki obce
- Komiksy
-
Literatura
- Aforyzmy
- Biograficzne
- Biografie
- Czasopisma
- Dla dorosłych
- Dokument
- Dramat
- Dzienniki, pamiętniki
- Erotyka
- Eseje, publicystyka literacka
- Etyka
- Ezoteryka
- Fantastyka, Fantasy
- Felietony
- Film
- Historyczne
- Hobby
- Horror
- Humor
- Klasyka obca
- Komiks
- Kryminał
- Kulinaria
- Kultura
- Legendy
- Listy
- Literatura faktu, reportaż
- Malarstwo
- Militaria
- Motoryzacja
- Muzyka
- Myśli, przysłowia, sentencje
- Obcojęzyczne
- Obyczajowa
- Opowiadania
- Opowieść
- Pamiętnik
- Parapsychologia
- Podania
- Podróże
- Poezja
- Poezja, dramat
- Polityka, Politologia
- Popularnonaukowa
- Poradniki
- Powieść
- Prawo
- Proza
- Proza współczesna
- Przewodniki
- Przygodowa
- Publicystyka
- Reklama
- Religia
- Romans
- Senniki
- Sensacja
- Sport
- Sztuka
- Śpiewniki
- Thriller
- Wiersze
- Wojenne
- Wspomnienia
- Wywiady
- Zdrowie
- Zdrowie i uroda
- Zwierzęta
- Literatura obcojęzyczna
- Podróże
- Słowniki
- Książki fachowe
- Prawo
- Dzieci i mlodzież
- Podręczniki
- Zabawki i gry
- Inne
- Prezenty i gadżety
- Ebooki
Filtry
–
Ostatnie sztuki
Początki Polskiej Marynarki Wojennej, wiążące się ściśle z odbudową niepodległego państwa, są, wbrew potocznemu oglądowi, obszarem trudnym do naukowej eksploracji. [] Obszar będący domeną hipotez, domniemań i rekonstrukcji opartych w niewielkim stopniu na dokumentach i relacjach jest więc w owej materii stosunkowo znaczny. [...] Podstawowym walorem pracy jest fakt oparcia zawartych w niej rozważań na rozległych badaniach archiwalnych.z recenzji prof. dr. hab. Krzysztofa KubiakaCelem książki było przedstawienie i przeanalizowanie wojskowych aspektów funkcjonowania Portu Wojennego Modlin w latach 1918-1921. Ukazano także skomplikowaną strukturę tejże jednostki organizacyjnej i jej przemiany na przestrzeni lat. Autor odtworzył obsadę personalną najważniejszych stanowisk służbowych portu oraz przedstawił wybrane aspekty życia codziennego marynarzy. [...] Opisana mono-grafia jest milowym krokiem naprzód w poszerzaniu wiedzy na temat początków Polskiej Marynarki Wojennej. [...] Książka Tomasza Skrzyńskiego jest napisana klarownym i precyzyjnym językiem, który dobrze oddaje treść omawianego zagadnienia.z recenzji dr. hab. Mariusza Kulika, prof. PAN
Ostatnie sztuki
Niniejsza publikacja to analityczne studium historyczno-wojskowe poświęcone organizacji i szkoleniu polskiej 1. Dywizji Pancernej w okresie od jej utworzenia do chwili wyruszenia do walki w ramach 21. Grupy Armii. Jej celem jest pogłębienie, usystematyzowanie i zobiektywizowanie dotychczasowego stanu wiedzy na temat kolejnych rozwiązań strukturalno-organizacyjnych w jakich funkcjonowała pierwsza polska wielka jednostka pancerna, założeń jej użycia taktycznego oraz niezwykle złożonego procesu szkolenia dywizji. Jest ona pierwszym tak szczegółowym i rzetelnym opracowaniem tego tematu, opartym na bogatej bazie źródłowej znajdującej się w brytyjskim the National Archives oraz w Instytucie Polskim i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie. Swe rozważania autor rozpoczyna w momencie utworzenia obozu Oddziałów Pancerno-Motorowych we Francji wiosną 1940 roku, a kończy w ostatniej dekadzie lipca 1944 roku, kiedy dywizja wyruszyła na front do Normandii.
Ostatnie sztuki
Zadaniem niniejszego opracowania jest mozliwie dokladne odtworzenie struktury wojennej 10 Brygady Kawalerii w 1939 roku. Historie powstania i walk tej pierwszej w Wojsku Polskim brygady zmotoryzowanej opisywalo wielu autorow. Jednak wszyscy oni opisujac brygade, nie zaglebiaja sie w szczegoly organizacyjne. Nawet F. Skibinski (szef sztabu brygady) piszac o organizacji brygady ogranicza sie do podania jej ogolnego skladu: dowodztwo, pluton regulacji ruchu, szwadron lacznosci, dywizjon rozpoznawczy, dywizjon przeciwpancerny, dwa zmotoryzowane pulki kawalerii, batalion czolgow, batalion saperow, dywizjon artylerii, bateria przeciwlotnicza i sluzby.