Filtry
–
Ostatnie sztuki
Imię nadane człowiekowi tuż po jego narodzinach jest jednym z elementów służących do stworzenia tak zwanego indywidualnego portretu numerologicznego. Czy to jest prawda? Wielu znawców tematu twierdzi, że tak. A jeśli tak jest w istocie, warto zastanowić się bardzo dokładnie jakie imię nadać swojemu dziecku. Bo raz nadane będzie rzutowało na jego przyszły los. Jeśli natomiast chcesz się dowiedzieć, co niesie z sobą energia Twojego imienia, zapraszam do ciekawej lektury książki Księga imion. Zawarte są w niej dokładne informacje na temat znaczenia poszczególnych imion, ich pochodzenia, brzmienia w różnych językach, przypisywanych ich posiadaczom cech, zainteresowań, szczęśliwych dni, kolorów. Ale to nie wszystko! Autorka, Iwona Huchla, dane te uzupełniła szczegółowym wykazem dat imienin, nazwisk znanych i cenionych imienników oraz odpowiednio dobranymi mottami. Można zatem dowiedzieć czegoś o tym, co ludzi od zawsze intryguje, czyli o magii, symbolice, historii czy wpływie na osobowość. Dla wielu ludzi odkrywanie tajemnic własnego imienia to fascynująca podróż w głąb siebie. Zapraszam do lektury.
Ostatnie sztuki
Tom III zatytułowany "Świat zwierząt" jest kolejną częścią opracowania kilkutomowego o wymiarze regionalnym, łączącego wymogi słownika wewnątrzdialektalnego i międzydialektalnego, ze wspólnym modelem hasła słownikowego i sposobem wykorzystania wypowiedzi gwarowych mieszkańców wsi regionu lubelskiego. Znajdą się w nim nazwy zwierząt i ptaków domowych i dzikich, płazów, gadów, ryb, owadów i robaków, części ciała zwierząt i ptaków, głosów i sposobów zachowania zwierząt i ptaków, zawołań na zwierzęta domowe, pokarmu dla zwierząt.
Ostatnie sztuki
Jest to kolejna część słownika regionalnego, łączącego wymogi leksykonu wewnątrzdialektalnego i międzydialektalnego, ze wspólnym modelem hasła słownikowego i sposobem wykorzystania wypowiedzi gwarowych mieszkańców wsi regionu lubelskiego. Całość została podzielona na dwie części. W pierwszej Sad i ogród warzywny znajdują się nazwy drzew i krzewów owocowych oraz owoców i warzyw, ale tylko tych, które są uprawiane w tradycyjnym wiejskim ogrodzie i sadzie. Część druga: Budownictwo i przestrzeń podwórza skupia nazwy domu mieszkalnego i budynków gospodarczych, pomieszczeń dla zwierząt i ptaków, ogrodzeń i rodzajów zamknięć, obróbki drewna oraz podwórza i jego architektury.
Ostatnie sztuki
Słownik zawiera około 22000 haseł, które obejmują podstawowe słownictwo ze wszystkich dziedzin nauki, techniki i budownictwa. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla osób posługujących się na co dzień terminologią techniczną i budowlaną.Opracowanie będzie szczególnie przydatne dla fachowców pracujących za granicą w zawodach technicznych i budowlanych. Część polsko-angielska może również stanowić pomoc przy formułowaniu wypowiedzi. Jest ona bardziej szczegółowa niż część angielsko-polska, zawiera bowiem wiele podhaseł będących rozwinięciami haseł głównych oraz elementy rozmówek przydatnych w pracy.