Seria Dasz radę! Wydawnictwa Draco zawiera oryginalne zadania pochodzące z zasobów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, jakie pojawiły się na wszystkich egzaminach, w tym próbnych i poprawkowych. To kompleksowa publikacja pomagająca w przygotowaniach do matury. Pozwala uczniowi zaznajomić się z takimi zadaniami, jakie były obecne na egzaminach maturalnych w poprzednich latach. Eliminuje konieczność samodzielnego odnajdywania arkuszy z dotychczasowych egzaminów, a także gwarantuje, że uczeń w swoich przygotowaniach nie pominie żadnego z nich. Dzięki swojej strukturze umożliwia uczniowi skupienie się na typach zadań, które sprawiają mu szczególne trudności. Pozwala porównać indywidualne odpowiedzi z proponowanymi odpowiedziami z klucza. Jest doskonałą pomocą dla nauczycieli przygotowujących uczniów do egzaminu maturalnego.
Wspomaga przyswajanie wiedzy i rozumienie treści filozoficznych poprzez przystępny język i różnorodne formy przekazu.Dzięki odwołaniom do współczesnej rzeczywistości przybliża ważne zagadnienia filozoficzne i zachęca do samodzielnego ich rozważania.Zaznajamia z interesującymi faktami z życia filozofów oraz źródłosłowem pojęć filozoficznych, dzięki czemu nawet trudne terminy stają się zrozumiałe dla uczniów.Umożliwia sytuowanie omawianych zagadnień w kontekście historycznym i ukazuje wzajemne relacje pomiędzy myślami poszczególnych filozofów.Polecenia i ćwiczenia umożliwiają rozwijanie umiejętności formułowania sądów, argumentowania oraz krytycznego myślenia, przydatnych na maturze z języka polskiego.
Podręcznik Historia i społeczeństwo. Gospodarka w zwięzłej formie ukazuje dzieje gospodarcze świata, koncentruje się na mechanizmach rządzących obrotem pieniężnym i towarowym. Prezentuje, jak w kolejnych epokach zmieniały się zasady wymiany handlowej. Wyjaśnia rolę pieniądza i rozmaitych instytucji gospodarczych, np. banków czy giełd, w kształtowaniu się gospodarki kapitalistycznej. Przedstawia też problem kredytowania przedsięwzięć gospodarczych, w tym etyczne wątpliwości towarzyszące tego typu działaniom w okresie średniowiecza. Uczeń zapozna się z różnymi teoriami ekonomicznymi i związanymi z nimi modelami gospodarki, m.in. z koncepcją państwa opiekuńczego. Będzie mógł ocenić konsekwencje funkcjonowania gospodarki rynkowej i centralnie planowanej oraz sformułować własną opinię na temat ich wad i zalet.
Podręcznik Historia i społeczeństwo. Język, komunikacja i media ma charakter interdyscyplinarny. Ukazuje związki między różnymi zjawiskami, z którymi uczeń zapoznawał się na lekcjach języka polskiego i historii. Prezentuje kulturotwórczą rolę Biblii. Przedstawia miejsce języka polskiego w wielkiej rodzinie języków indoeuropejskich oraz kwestię wpływów zewnętrznych, którym na przestrzeni wieków podlegała polszczyzna. Analizuje język propagandy politycznej, społecznej i religijnej od czasów najdawniejszych do współczesności. Przedstawia rolę tzw. nowych mediów w dzisiejszym świecie. Podręcznik ma też uświadomić uczniom zagrożenia, które wiążą się z oddziaływaniem współczesnych środków przekazu.
Podręcznik Historia i społeczeństwo. Nauka prezentuje dzieje nauki od starożytności po czasy współczesne. Ukazuje bohaterów wypraw odkrywczych, historię rozmaitych wynalazków oraz najważniejsze koncepcje filozoficzne, społeczne i polityczne, które oddziaływały na życie jednostek i społeczeństw na przestrzeni wieków. Przedstawia również, w jaki sposób w różnych okresach była zorganizowana edukacja dzieci i młodzieży oraz jak w średniowiecznej Europie kształtowała się idea uniwersytetu.Uczeń pozna najwybitniejszych ludzi nauki reprezentujących kolejne epoki. Będzie mógł ocenić ich dokonania, a także zająć stanowisko w toczących się współcześnie sporach dotyczących etycznego aspektu badań naukowych.Warte uwagi cechy podręczników z cyklu Historia i społeczeństwo dla liceum i technikum:przystępny język wykładu, który ułatwia zrozumienie trudnych zagadnień z różnych dziedzin naszego życia od zarania dziejów do współczesności;bogaty zestaw map, fotografii, reprodukcji dzieł sztuki i schematów, które rozbudzają zainteresowanie uczniów omawianą tematyką;infografiki, które w atrakcyjny sposób przybliżają wybrane problemy życia społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego różnych epok;rozbudowane komentarze do materiałów graficznych, które wprowadzają dodatkowe informacje uzupełniające tekst wykładu;ramki zatytułowane Oceny, dyskusje, spory przedstawiono w nich kwestie wzbudzające kontrowersje wśród historyków;bloki ćwiczeniowe zamieszczone po każdym rozdziale oraz lekcje powtórzeniowe, które zawierają różnorodne polecenia i materiały do analizy, w tym źródła historyczne oraz współczesne teksty naukowe, popularnonaukowe i publicystyczne.Podręcznik Historia i społeczeństwo. Nauka został przystosowany do nowych wymagań MEN obowiązujących w szkołach ponadgimnazjalnych od września 2015 r.Doskonałym uzupełnieniem podręcznika są:Atlas. Historia. Gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne,Kalejdoskop historii. Materiały multimedialne dla nauczycieli historii oraz historii i społeczeństwa. Gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne (DVD).
Podręcznik prezentuje treści kształcenia w układzie chronologicznym. Ukazuje ważne wydarzenia z historii Polski oraz postacie, które swoimi działaniami znacząco wpłynęły na dzieje ojczyste. Prezentuje także bohatera zbiorowego - polskie społeczeństwo - w różnych, często dramatycznych, okresach jego historii.Najważniejsze zalety naszego podręcznika: skuteczny - prezentowany materiał jest niezbędny do powtórzenia i utrwalenia dziejów ojczystych przed obowiązkowym egzaminem maturalnym z języka polskiego; przystępny - doświadczeni i znający swoich czytelników autorzy prostym językiem prezentują dzieje - od antycznej tradycji bohaterskiej, przez narodziny państwowości polskiej w średniowieczu, po przemiany przełomu XX i XXI w.; ciekawy - starannie dobrane, interesujące materiały źródłowe gwarantują zrozumienie nawet najtrudniejszych zagadnień historii, a zestawienie bohaterów i antybohaterów oraz przedstawienie wielkich sporów różniących Polaków mogą stać się zarówno źródłem pozytywnych wzorów, jak i inspirować do krytycznej dyskusji na temat losów ojczyzny; nowoczesny i atrakcyjny wizualnie - dzięki profesjonalnie przygotowanemu i różnorodnemu zasobowi archiwalnych zdjęć, map i infografik oraz fotografiom rekonstruktorów można łatwiej wyobrazić sobie opisywane wydarzenia;Podręcznik jest przystosowany do nowych wymagań MEN obowiązujących w szkołach ponadgimnazjalnych od września 2015 r.Ten papierowy podręcznik ma także swój odpowiednik w wersji elektronicznej.Doskonałym uzupełnieniem podręcznika są: Atlas. Historia. Gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne, Kalejdoskop historii. Materiały multimedialne dla nauczycieli historii oraz historii i społeczeństwa. Gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne (DVD).
Podręcznik Historia i społeczeństwo. Swojskość i obcość przedstawia narodziny cywilizacji grecko-rzymskiej oraz kontakty Greków i Rzymian z ludami uznawanymi przez nich za barbarzyńskie. Uczeń dowie się także, jak w okresie średniowiecza swoich i obcych postrzegali mieszkańcy Europy, a jak muzułmanie walczący z krzyżowcami. Będzie mógł ocenić zjawiska tolerancji i nietolerancji w odniesieniu do różnych epok; krytycznie przeanalizować ideologie nacjonalizmu i rasizmu oraz wpływ tych poglądów na społeczeństwa XIX i XX w.; odnieść się do problemów współczesnych społeczeństw wielokulturowych.
Pierwszy nakład realizowany jako materiał edukacyjny.Podręcznik obejmuje 3 działy, w tym I rozdział stanowi wprowadzenie, które przedstawia i porządkuje wybrane zagadnienia oraz pojęcia (w tym z historii i WOS w klasach 4-8 szkoły podstawowej), kluczowe dla problemów omawianych na lekcjach historii i teraźniejszości w liceum i technikum. Pozostałe treści, dotyczą dziejów świata i Polski w latach 1945- 1970.Uporządkowana, stała i logiczna struktura jednostki lekcyjnej ułatwia nawigację po podręczniku. Przejrzysta forma prezentowania materiału ułatwia odnajdywanie najważniejszych treści, wpływa na lepszą naukę i efektywniejsze przyswajanie informacji. Kluczowe pojęcia rozpoczynające każdy temat - zestawienia pojęć omawianych na lekcji przybliżają zagadnienia, które uczeń pozna, a następnie w łatwy sposób odszuka, np. podczas powtórki materiału przed sprawdzianem.Bogate i różnorodne materiały źródłowe i ćwiczeniowe pomagają w kształtowaniu wszystkich wymaganych umiejętności. Ilustracje, mapy, schematy, dane statystyczne, teksty źródłowe wraz z poleceniami, ułatwiają kształcenie umiejętności odczytywania i analizy różnorodnych źródeł informacji. Bloki zadań po każdej lekcji w sekcji Pytania kluczowe i Zadania porządkują wiedzę uczniów, pomagają w powtarzaniu i utrwalaniu materiału. Syntetyczne podsumowania po lekcjach i po działach pomagają powtórzyć materiał.Kalendaria, schematy i infografiki systematyzują wiedzę i pomagają w podsumowaniu materiału. Kalendaria - zestawienia najważniejszych wydarzeń historycznych w łatwy do przyswojenia sposób porządkują chronologicznie wydarzenia historyczne i procesy społeczne, stanowią też formę przypomnienia wiadomości ze szkoły podstawowej. Czytelne, kolorowe schematy, diagramy i infografiki systematyzują pojęcia i terminy, pomagają w zrozumieniu zjawisk społecznych i politycznych oraz przyczyn i konsekwencji wydarzeń oraz procesów historycznych.