Zaktualizowana wersja Przewodnika młodego obywatela, dostosowana do nowej podstawy programowej i wzbogacona o nowe treści. Autorzy omawiają dogłębnie i wszechstronnie najważniejsze obszary życia społecznego z perspektywy doświadczeń zwykłego obywatela. Jakie prawa rządzą życiem w grupie i społeczności?Jakie są najważniejsze doktryny polityczne? Jaki system polityczny jest w Polsce? Jak czytać (ze zrozumieniem) konstytucję i przepisy prawa? Oprócz konkretnych informacji młody człowiek znajdzie w podręczniku różnorodne ćwiczenia, które ułatwią mu utrwalenie wiadomości oraz zachęcą do dyskusji. Autorzy wychodzą bowiem z założenia, że wiedza to nie wszystko! Informacje nie są po to, by je kolekcjonować, ale po to, by rozwiązywać konkretne problemy. Warto więc włożyć trochę wysiłku, by z wiedzy uczynić podstawę do podejmowania działań na rzecz swojej szkoły, społeczności lokalnej, całego kraju.Podręcznik składa się z dwóch części. Część pierwsza poświęcona jest społeczeństwu i państwu, a druga prawu i światu. Na końcu każdego rozdziału ćwiczenia.Zaletą książki jest ciekawy i żywy język, przejrzysta struktura, znakomite wyczucie potrzeb młodych ludzi oraz różnorodne i doskonale dobrane ćwiczenia. Duża ilość praktycznych przykładów, interesujące teksty źródłowe i cytaty, przytaczanie wyników badań, liczne odniesienia do rzeczywistości wszystko to czyni z Przewodnika obywatelskiego podręcznik, z którego po prostu trzeba uczyć (się)!
Z przyjemnością prezentujemy drugą część podręcznika do nauczania wiedzy o społeczeństwie. Jesteśmy pewni, że gdy bliżej go poznacie, zapragniecie zmienić swój podręcznik na nasz. A jest tego wart, by z niego uczyć! Jego zaletą jest żywy język, przejrzysta struktura, znakomite wyczucie potrzeb młodych ludzi oraz różnorodne i doskonale dobrane ćwiczenia.Druga część świetnie przyjętego przez nauczycieli i uczniów podręcznika do wiedzy o społeczeństwie. Podobnie jak w pierwszej części, prezentowane treści zostały ułożone w dwa działy odpowiadające zapisom podstawy programowej: Prawo i Świat. Podręcznik omawia w przystępny sposób funkcjonowanie polskiego systemu prawnego oraz wyjaśnia, jak młody człowiek na co dzień ma się w nim poruszać. Pokazuje, jak powinien rozumieć przepisy, pisać proste pozwy czy zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa oraz odwołać się od decyzji administracyjnych. Zwraca uwagę na problem praw i wolności obywatelskich oraz podaje przykłady organów, instytucji i organizacji obowiązanych do ich przestrzegania.Autorzy przybliżają również procesy demokratyzacji w Europie Środkowo-Wschodniej i integracji europejskiej oraz stawiają pytania o dalszy ich rozwój. Nie pominięto też najważniejszych zagadnień, związanych z codziennym doświadczeniem młodych obywateli. Dzięki bogatym i różnorodnym materiałom, podręcznik pozwala zrozumieć sens zmian we współczesnym świecie. Uświadamia młodym ludziom, że są jego częścią i muszą zmierzyć się z jego wyzwaniami konfliktami, nierównościami społecznymi, ubóstwem czy kryzysem klimatycznym. Zachęca też do rozwiązywania konkretnych problemów, a będzie to możliwe wtedy, kiedy z wiedzy naukowej uczynią podstawę do podejmowania działań.W podręczniku uczennice i uczniowie znajdą:-teksty i wiadomości merytoryczne-atrakcyjne ćwiczenia i zadania, w tym projekty zespołowe-liczne materiały źródłowe i publicystyczne-zdjęcia, schematy, wykresy i tabele-słowniczek pojęć-kalendarium: świat i Polska 19892019-tekst Konstytucji RP-przykłady projektów uczniowskich.Zwarta forma, żywy język, przejrzysta struktura treści, wynikająca z długoletnich doświadczeń autorów, gwarantuje wysoki poziom merytoryczny podręcznika. Zaletą publikacji jest znakomite wyczucie potrzeb młodych ludzi oraz umiejętne połączenie wiedzy praktycznej z wymogami nowoczesnego podręcznika. Dodatkowo wykład wzbogacają liczne schematy, wykresy i mapy oraz różnorodne i doskonale dobrane ćwiczenia to wszystko czyni z Przewodnika obywatelskiego podręcznik, który po prostu trzeba mieć.
Pomaga utrwalać wiedzę zdobytą na lekcjach dzięki korelacji z treściami podręcznika.Uczy, jak rozumieć polecenia z arkusza maturalnego, m.in. dzięki czytelnym wyjaśnieniom dotyczącym znaczenia czasowników operacyjnych.Wyjaśnia krok po kroku, jak rozwiązywać zadania maturalne dzięki skutecznym strategiom wykonywania poleceń, które często pojawiają się na maturze.Pomaga w aktualizowaniu wiadomości dotyczących życia społecznego i politycznego służy temu uzupełnianie dołączonego do publikacji Dziennika aktualizacji.Ułatwia przygotowania do matury dzięki bogatemu wyborowi zadań.
Zawiera zintegrowane treści z zakresu podstawowego.Prezentuje zagadnienia przedmiotowe w przejrzysty, łatwy do przyswojenia sposób dzięki uporządkowanej i atrakcyjnej szacie graficznej.Kształci umiejętności przydatne w codziennym życiu dzięki różnorodnym ćwiczeniom.Rozbudza zainteresowanie przedmiotem przez zastosowanie interesujących przykładów nawiązujących do życia codziennego oraz atrakcyjnych infografik.Pozwala samodzielnie utrwalać wiedzę z wykorzystaniem czytelnych podsumowań po rozdziałach.Wspomaga opanowanie umiejętności rozwiązywania zadań typu maturalnego dzięki zadaniom i wskazówkom w bloku Wiesz, umiesz, zdasz.
Podręcznik "W centrum uwagi. Część 1" dla zakresu rozszerzonego w przystępny sposób przedstawia zagadnienia dotyczące człowieka jako jednostki oraz istoty społecznej, specyfiki różnych wspólnot, a także funkcjonowania społeczeństwa. Ułatwia nauczanie wiedzy o społeczeństwie i realizację podstawy programowej dzięki uporządkowanemu układowi treści oraz schematom i tabelom.Wzbudza zainteresowanie przedmiotem poprzez liczne przykłady nawiązujące do rzeczywistości otaczającej ucznia oraz atrakcyjne rozwiązania graficzne.Kształci umiejętność analizy materiałów źródłowych, w tym danych statystycznych, dzięki zróżnicowanym ćwiczeniom.Pozwala na samodzielne powtarzanie wiadomości za pomocą czytelnych podsumowań rozdziałów.Umożliwia opanowanie umiejętności rozwiązywania zadań typu maturalnego dzięki różnorodnym zadaniom i wskazówkom zamieszczonym w blokach pt. Wiesz, umiesz, zdasSkutecznie przygotowuje do matury już od 1 klasy.
Zawiera zintegrowane treści z zakresu podstawowego. W przejrzysty sposób zapoznaje z zagadnieniami przedmiotowymi dzięki uporządkowanej i atrakcyjnej szacie graficznej. Umożliwia kształcenie umiejętności przedmiotowych, m.in. związanych z wyjaśnianiem procesów oraz zależności międzynarodowych, analizą materiałów źródłowych czy udziałem w dyskusji. Rozbudza zainteresowanie przedmiotem przez zastosowanie interesujących przykładów nawiązujących do życia codziennego oraz atrakcyjnych infografik. Pozwala samodzielnie utrwalać wiedzę i umiejętności dzięki czytelnym podsumowaniom po rozdziałach. Wspomaga opanowanie umiejętności rozwiązywania zadań typu maturalnego poprzez zadania i wskazówki w bloku Wiesz, umiesz, zdasz.