Seria Dasz radę! Wydawnictwa Draco zawiera oryginalne zadania pochodzące z zasobów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, jakie pojawiły się na wszystkich egzaminach, w tym próbnych i przykładowych. To kompleksowa publikacja pomagająca w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty.Pozwala uczniowi zaznajomić się z takimi zadaniami, jakie znalazły się na egzaminach w poprzednich latach. Eliminuje konieczność samodzielnego odnajdywania arkuszy z dotychczasowych egzaminów, a także gwarantuje, że uczeń w swoich przygotowaniach nie pominie żadnego z nich.Dzięki swojej strukturze umożliwia uczniowi skupienie się na typach zadań, które sprawiają mu szczególne trudności. Pozwala porównać indywidualne odpowiedzi z proponowanymi odpowiedziami z klucza.Jest doskonałą pomocą dla nauczycieli przygotowujących uczniów do egzaminu ósmoklasisty.
Repetytorium. Wypracowania, lektury, zadania, arkusze. Egzamin ósmoklasisty 2023. Język polskiPublikacja zawiera tylko niezbędną praktyczną wiedzę i zadania oraz arkusze przydatne w nauce do egzaminu ósmoklasisty. Dużym atutem publikacji są przykłady i samouczek pisania wypracowań oraz streszczenie lektur wymaganych na egzaminie. Repetytorium umożliwia uczniom przećwiczenie i powtórzenie wszystkich umiejętności oraz zagadnień, występujących na egzaminie ósmoklasisty. Zaplanowany specjalnie do pracy z nauczycielem w szkole jak i indywidualnych powtórek w domu. Są to unikalne, niepublikowane dotąd zadania, opracowane ściśle z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.Kompleksowe wsparcie w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasistyCo znajdziesz w publikacji Tak, zdam! Repetytorium. Egzamin ósmoklasisty 2023. Język polski?poradnik, jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym,wskazówki ułatwiające uczenie się do egzaminu,niezbędnik, jak poprawnie pisać wszystkie wymagane na egzaminie formy wypowiedzi,zadania kształcące umiejętność tworzenia wypracowań krok po kroku wraz z niezbędnymi zwrotami charakterystycznymi dla danej formy wypowiedzi,typy zadań, które pojawią się na egzaminie ósmoklasisty, w układzie zgodnym z podstawą programową,próbny arkusz opracowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną rozwiązany krok po kroku,4 arkusze typu egzaminacyjnego, opracowane przez ekspertów według wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej,odpowiedzi do zadań.
Zebrana w jednym miejscu niezbędna wiedza wymagana na egzaminie ósmoklasisty Publikacja kładzie duży nacisk na lektury oraz naukę pisania wypracowań, jako elementy najwyżej punktowane na egzaminie. Obejmuje zagadnienia kulturowo-literackie oraz językowe. Treści zawarte w publikacji pozwolą uporządkować i powtórzyć wiadomości by skutecznie przygotować się do egzaminu.Kompleksowe wsparcie w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasistyCo znajdziesz w publikacji Tak, zdam! Egzamin ósmoklasisty?zebrana w jednym miejscu niezbędna wiedza potrzebna do egzaminu,omówienie kluczowych zagadnień, które pojawią się w arkuszu egzaminacyjnym,treści z zakresu kształcenia kulturowo-literackiego i językowego,chronologiczne omówienie epok literackich,omówienie lektur,motywy literackie,elementy retoryki,omówienie wybranych utworów,biogramy twórców,nawiązania do innych tekstów kultury: obrazów, plakatów, filmów.Gra edukacyjnaPrzygotowana specjalnie dla 8-klasistów gra edukacyjna to nauka w formie quizu lubianego przez uczniów. Graj i ucz się! Zadaniem ucznia jest udzielenie prawidłowych odpowiedzi na pytania z przedmiotów obowiązujących na egzaminie ósmoklasisty, w tym oczywiście z języka polskiego. W ramach odprężenia czy rozrywki w czasie wolnym można też wybrać kategorię "To lubię", która obejmuje takie dziedziny jak sport, podróże czy muzyka. Graj w każdym miejscu, kiedy i ile chcesz.Zalety serwisu:łatwy i przyjemny sposób sprawdzenia i zdobycia wiedzy,kilkaset pytań z matematyki i języka polskiego o różnym poziomie trudności,kategoria "To lubię" , w której poprze zabawę można dowiedzieć się wielu praktycznych informacji,elementy grywalizacji - ranking użytkowników z całej Polski,możliwość wykorzystania quizu podczas lekcji do atrakcyjnych powtórek lub szybkiego przypomnienia wiadomości.
Rozbudza zainteresowanie literaturą i kulturąUporządkowanie tekstów literackich według bliskich uczniom kręgów tematycznych, takich jak dom, rodzina, szkoła, przyjaźń, poszukiwanie własnej tożsamości, zachęca do czytania i przybliża omawiane treści.Obecność tekstów z literatury współczesnej dla młodzieży (np. A. Onichimowskiej Lot Komety, D. Terakowskiej Tam, gdzie spadają Anioły czy W. Pielewina Hełm grozy) stanowi dla ucznia istotny argument, by sięgnąć po lekturę.Lekcje poświęcone dziełom sztuki ułatwiają naukę interpretowania nieliterackich tekstów kultury.Zróżnicowane ćwiczenia (odwołujące się np. do innych dzieł literackich, dotyczące zagadnień filozoficznych, sztuki filmowej, komunikacji językowej czy prac plastycznych i dzieł muzycznych) pomagają nauczycielowi prowadzić ciekawsze i bardziej urozmaicone lekcje, a uczniowi dają gwarancję lepszego zrozumienia tekstów i uczą sztuki ich interpretacji.Polecenia do obowiązkowych lektur wymienionych w nowej podstawie programowej pozwalają na omówienie i sprawdzenie znajomości wymaganych pozycji książkowych.Niezbędne materiały w jednym podręcznikuPodręcznik przeplatający treści literacko-kulturowe ze związanymi z nimi zagadnieniami z nauki o języku daje nauczycielowi komfort pracy bez konieczności sięgania do dodatkowych źródeł.Zagadnienia z nauki o języku zostały wyraźnie wyodrębnione na pomarańczowych aplach, dzięki czemu odnalezienie ich nie sprawia trudności, a budowa podręcznika jest przejrzysta i funkcjonalna.Zachęca do czytania, pisania i mówieniaTeksty, zarówno klasyczne, jak i z popularnej wśród młodzieży literatury współczesnej, zostały uporządkowane według kręgów tematycznych, co pomaga w zainteresowaniu uczniów przedmiotem.Podręcznik kładzie duży nacisk na tworzenie różnych form wypowiedzi, takich jak recenzja, rozprawka, wywiad, list otwarty, opis sytuacji, kondolencje, dzięki czemu kształci umiejętności z zakresu retoryki i stylistyki wymagane w nowej podstawie programowej.Podręcznik składa się z siedmiu rozdziałów:1. Budować swoją tożsamość2. Szukać drogowskazów3. Nie ulegać złudzeniom4. Być dla innych5. Pilnować zgody6. Cenić wolność7. Nie tracić nadziei
Zeszyt ćwiczeń Bliżej słowa jest ściśle związany z podręcznikiem Bliżej słowa do klasy 7 i obejmuje tematykę jego siedmiu działów.Zawiera wpisane w strukturę lekcji karty pracy do zajęć literackich i językowych,.Dostarcza materiał powtórzeniowy do różnorodnych treści programowych w formie ćwiczeń, które uczniowie mogą wykonać w domu.Obejmuje ćwiczenia kształcące umiejętności opisane w podstawie programowej; zawiera polecenia o stopniowanym poziomie trudności (zaznaczonym graficznie). Ćwiczenia te odnoszą się m.in. do analizy i interpretacji tekstu, ale także włączają tekst w nurt rozważań filozoficznych i działań twórczych; ponadto umożliwiają trenowanie umiejętności związanych z komunikacją społeczną we współczesnym świecie.Proponuje szereg ćwiczeń gramatycznych ukazujących funkcjonalność nauki o języku, integralnie związanej z kształceniem literackim i kulturowym; ćwiczenia te prowadzą do doskonalenia sprawności językowej i komunikacyjnej, są ponadto atrakcyjne odwołują się do realiów współczesnego życia i kształtują umiejętności niezbędne do właściwego funkcjonowania w rzeczywistości.Oferuje liczne ćwiczenia leksykalne poszerzające zasób słownictwa ucznia. Dodatkowe teksty kultury dołączone do ćwiczeń zwiększają jego erudycję.Zawiera schematy kompozycyjne ułatwiające pisanie różnych form wypowiedzi.Proponuje notatki graficzne do zagadnień związanych z teorią gatunków.Umożliwia tworzenie czytelnych notatek przypominających kwestie omawiane na lekcjach.Oszczędza czas zarówno nauczyciela, jak i ucznia pozwala się skoncentrować na najistotniejszych problemach lekcji; jednocześnie zapewnia realizację treści programowych.
Przejrzysta budowa i wyraźne oznaczenia ułatwiają korzystanie z podręcznika. Czytelne wyróżnienia (np. kolorowe ramki, tytuły wyeksponowane za pomocą ramek lub zapisane białą i pomarańczową czcionką wersalikami na czarnym tle) i jasny podział treści sprawiają, że łatwo znaleźć poszukiwane informacje.Liczne uwagi dotyczące poprawnego używania języka wyróżniono kolorem i grafiką (Uwaga ortograficzna, Uwaga gramatyczna, Uwaga stylistyczna, Dobra rada), co pomaga uniknąć często popełnianych błędów. Szczegółowe wskazówki dotyczące tworzenia form wypowiedzi (np. recenzji, rozprawki) ułatwiają redagowanie własnych tekstów.Teoria powiązana z wieloma konkretnymi przykładami z życia codziennego pokazuje praktyczne zastosowanie omawianych zagadnień.Na końcu kolejnych tematów i każdego działu znajdują się zestawy zadań otwartych umożliwiające powtórzenie wiadomości zachęca to ucznia do samodzielnej pracy i pomaga w utrwaleniu wiedzy.
Gramatyka i stylistyka. Język polski. Zeszyt ćwiczeń dla klasy 7 szkoły podstawowej to zbiór kilkuset zadań i ćwiczeń utrwalających wiadomości z nauki o języku wskazane w nowej podstawie programowej z zakresu fleksji, składni, słowotwórstwa i komunikacji językowej.Ćwiczenia są zróżnicowane pod względem rodzaju aktywności, stopnia trudności i rozbudowania. Po każdym dziale znajdują się bloki powtórzeniowe umożliwiające weryfikację wiedzy i nabytych umiejętności. Dzięki podanym odpowiedziom i zaproponowanej punktacji uczeń może dokonać samooceny i zdiagnozować swoje słabsze strony.Szczególny nacisk położono na doskonalenie umiejętności tworzenia form wypowiedzi zarówno tych przewidzianych w klasach 78 (m.in. przekształcenia na cudzym tekście, recenzja, rozprawka, przemówienie), jak i tych z etapu 46 (charakterystyka, opis czy dedykacja).Na końcu zeszytu ćwiczeń dodano dział Sprawdź, czy pamiętasz z materiałem powtórzeniowym z wcześniejszych klas zreformowanej szkoły podstawowej, stanowiący doskonałą pomoc w przygotowaniach do egzaminu po 8 klasie.
Nowa wersja ćwiczeń w wersji jednozeszytowej zawiera więcej różnorodnych zadań. Objętość zwiększyła się do 152 stron. W publikacji znajdują się przede wszystkim zadania sprawdzające. Służy pomocą w przygotowaniu się na przykład do sprawdzianów. Ćwiczenia sprawdzają i utrwalają wiedzę i wszystkie umiejętnościz podstawy programowej.
Publikacja Myśli i słowa. Język polski. Podręcznik. Szkoła podstawowa. Klasa 7 łączy kształcenie literacko-kulturowe z językowym. Układ treści literacko-kulturowych jest inspirowany zasadą chronologii zachowane zostało następstwo czasowe tekstów z kanonu literackiego, co pozwala uzmysłowić uczniom istnienie ciągłości kulturowej i wpływu dzieł wcześniejszych na późniejsze. Lekturom z kanonu traktowanym jako głos klasyka (m.in. poezja Jana Kochanowskiego i Adama Mickiewicza czy utwory Henryka Sienkiewicza) towarzyszą współczesne konteksty literackie (atrakcyjna literatura młodzieżowa, literatura popularna, np. Zła dziewczyna Beaty Ostrowickiej czy Pan Lodowego Ogrodu Jarosława Grzędowicza, a także współczesne utwory z kultury wysokiej, np. wiersze Jana Twardowskiego) oraz konteksty kulturowe (m.in. dzieła malarskie, muzyczne, filmowe, komiks, plakat, np. rysunki satyryczne Andrzeja Mleczki, Katedra Tomasza Bagińskiego, komiks Pan Blaki Karola Konwerskiego i Mateusza Skutnika, spektakl Dziady w inscenizacji Konrada Swinarskiego czy street art). Dzięki temu można pokazać, że problemy, o których mówili klasycy, są wciąż ważne i dotyczą także współczesnej młodzieży. Ten trójkowy układ zamykają Wirtualne spac