Czy Homer Simpson udowodnił Wielkie Twierdzenie Fermata? Co wspólnego ma kalafior romanesco z długością granicy Portugalii? Jaki jest przepis na idealne uderzenie z rzutu wolnego?#matematyka jest autorską, pełną humoru relacją tego, co ekscytuje matematyków. Przeplatana jest barwnymi opowieściami z matematycznego półświatka (od starożytności do współczesności). Skomplikowany świat matematyki jest przedstawiony za pomocą potocznego języka, ale bez nadętego udawania, że wszystko to jest przecież banalne!Lektura nie przyda się przy odrabianiu pracy domowej, ale zdecydowanie umożliwi spoufalenie się z Królową Nauk.
Prezentowany zbiór zadań jest kontynuacją książki 125 zadań na dowodzenie. Książka jest przeznaczona dla uczniów, chcących przygotować się do konkursów matematycznych, a także do egzaminu ósmoklasisty.Zadania typu udowodnij zawarte w tym zbiorze, można wykorzystać zarówno na lekcji, jak i na kółku matematycznym. Tym razem zbiór zadań zawiera przede wszystkim zadania geometryczne oraz dotyczące potęg i pierwiastków, a także równań, które sprawiają uczniom najwięcej trudności. Podobnie jak w poprzednim zbiorze, dokładnie opisano tok rozumowania w rozwiązaniu, by uczeń mógł samodzielnie poćwiczyć trudniejsze dla niego zagadnienia.Zadania w zbiorze są odzwierciedleniem trudności, jakie napotykają uczniowie w przykładach egzaminacyjnych i konkursowych.
Książka pomaga w przygotowaniu uczniów do konkursów, a także do egzaminu ósmoklasisty. W programie nauczania zwraca się coraz większą uwagę na dowodzenie i dlatego w tym zbiorze zostały zebrane przede wszystkim zadania typu "udowodnij", które sprawiają uczniom najwięcej trudności, a najbardziej rozwijają logiczne myślenie. W prosty i dokładny sposób zostały opisane ich rozwiązania, tak aby każdy uczeń mógł samodzielnie popracować nad nimi. Przed zadaniami umieszczone są również wskazówki oraz teoria, które potrzebne są do ich zrozumienia.
"20 lat Kujawsko-Pomorskich Zawodów Matematycznych im. Mariana Rejewskiego. Zestawy zadań wraz z rozwiązaniami"jest to kontynuacja wydanego w 2011 r. zbioru zadań z Kujawsko-Pomorskich Zawodów Matematycznych prezentującego zestawy konkursowe od początku istnienia zawodów do 2010 r. W obecnym wydaniu autorzy przedstawili zadania oraz ich rozwiązania z kolejnych edycji zawodów, które odbyły się w latach 2011-2020. Rozwiązywanie zadań z niniejszego zbioru, może stanowić dobry trening przed udziałem w różnych konkursach matematycznych i może być zachętą do próbowania swych sił także w olimpiadach matematycznych. Po zadania z tego zbioru mogą sięgać również maturzyści przygotowujący się do egzaminu dojrzałości z matematyki na poziomie rozszerzonym. Niniejsza publikacja będzie pomocna zarówno uczniom jak i nauczycielom prowadzącym koła matematyczne lub zajęcia dla maturzystów.Mariusz Adamczak i Danuta Grabowska są organizatorami Kujawsko-Pomorskich Zawodów Matematycznych im. Mariana Rejewskiego, autorami większości zadań oraz ich rozwiązań. Zawody te zostały rozegrane po raz pierwszy w roku szkolnym 2000/2001 w I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, a od 2005 roku nazwane zostały imieniem Mariana Rejewskiego wybitnego polskiego kryptologa pracującego nad rozszyfrowaniem Enigmy oraz absolwenta z 1923 roku Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy (dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida).Zawody są dwustopniowe i przeznaczone dla uczniów klas pierwszych i drugich liceów ogólnokształcących. Etap szkolny odbywa się w macierzystych szkołach uczestników. Biorą w nim udział uczniowie kilkudziesięciu liceów ogólnokształcących województwa kujawsko-pomorskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Duboisa w Koszalinie (w jednej z edycji uczestniczyli też uczniowie Liceum św. Marii Magdaleny w Poznaniu). Do finału konkursu, który odbywa się na przełomie maja i czerwca kwalifikuje się około 100 uczniów. Przyznawane są tytuły laureatów I, II i III miejsca oraz wyróżnienia. Wśród uczestników konkursu są laureaci i finaliści olimpiad matematycznych. Od 2016 roku przyznawana jest dodatkowa nagroda za najlepiej zredagowane rozwiązania zadań finałowych. Od 2017 roku nagroda ta nosi imię Henryka Pawłowskiego - pomysłodawcy tego wyróżnienia.
TO NIE JEST ZWYCZAJNA KSIĄŻKA DO MATEMATYKI! WYDANIE W JĘZYKU ANGIELSKIM! To książka rozrywkowa, zbiór zagadek, zadań i zagadnień, które uczą myślenia matematycznego w sposób zupełnie inny niż podręczniki szkolne. Jest ona także podróżą w świat logiki, wizytą na dworze królowej nauk, gdzie wyśmienici kucharze przygotowali dla Ciebie wspaniałą ucztę. Jestem przekonana, że spałaszujesz matematyczną pizzę ze smakiem, nie zostawiając nawet okruszków, za to w Twojej głowie na całe życie pozostaną wspaniałe wspomnienia i wiedza. Autorka
Po blisko siedemnastu latach ukazuje się drugie wydanie książki poświęconej analizie matematycznej. Publikacja ta stanowi pomost umożliwiający łagodne przejście od matematyki szkolnej do matematyki wyższej na pierwszym roku studiów.Autorzy wyjaśniają najważniejsze kwestie dotyczące granic i ciągłości funkcji, pochodnych funkcji, całki nieoznaczonej i oznaczonej. Omawiane pojęcia analizy matematycznej zawierają przykłady zastosowań. Repetytorium kończą trzy testy wielokrotnego wyboru, ze zmienną liczbą poprawnych odpowiedzi.
Publikacja Arkusze egzaminacyjne z matematyki dla uczniów klas ósmych zawiera 12 próbnych arkuszy wraz z odpowiedziami do wszystkich zadań zamkniętych i przykładowymi rozwiązaniami zadań otwartych. Zadania w arkuszach są zgodne z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zawartymi w Informatorze o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2018/2019 oraz nową podstawą programową. Książka zawiera materiał ćwiczeniowy, który uwzględnia zmiany dotyczące zakresu materiału obowiązującego na egzaminie po szkole podstawowej (nowe zagadnienia, m.in.: największy wspólny dzielnik i najmniejsza wspólna wielokrotność dwóch liczb naturalnych, proporcjonalność prosta, symetralna odcinka i dwusieczna kąta, środek odcinka, punkty kratowe, proste dowody geometryczne, prawdopodobieństwo zdarzeń).Rozwiązywanie zadań zawartych w próbnych arkuszach egzaminacyjnych pozwoli uczniowi:powtórzyć i utrwalić zagadnienia zawarte w podstawie programowej z matematyki,nabyć umiejętności wykorzystywania wiedzy z różnych działów matematyki do rozwiązania problemów zawartych w zadaniach,nauczyć się planowania czasu przeznaczonego na rozwiązanie zadań zawartych w arkuszu,nabyć umiejętności zapisywania pełnych rozwiązań zadań otwartych w miejscu na to przeznaczonym.
"Co mieszka w sześcianie?" jest zaproszeniem do świata wielościanów. Podczas dwóch wirtualnych wędrówek po tej krainie spotykamy kilkudziesięciu jej mieszkańców. Motywem przewodnim każdej z wypraw jest sześcian. Wszystkie prezentowane w tej książeczce wielościany i ich kompozycje są z nim powiązane. W niektórych przypadkach związek ten jest bardzo ścisły i bezpośredni, w innych nieco luźniejszy. Poznajemy też bliżej liczbę (na określenie której używa się słów złota oraz boska), która jest "odpowiedzialna" za istnienie wielu z prezentowanych tu modeli. Zapraszamy do przekonania się co mieszka w sześcianie.