ARCHITECTURE TODAY to przegląd 140 projektów 40 najważniejszych współczesnych pracowni architektonicznych z całego świata. Obok znanych, np.: FORM4 Architecture, Querkraft, RZAPS czy UNStudio, książka prezentuje wschodzące talenty współczesnej architektury, których projekty są już rozpoznawalne i szeroko komentowane. Każde z tych rozsianych po całym świecie biur, w szczególny sposób rozwija swój styl i kreuje rozwiązania projektowe, które wyrażają współczesne idee komfortu, funkcjonalności, trwałości i jakości. Na 500 stronach zaprezentowane są różnorodne projekty: od dużej skali projektów infrastruktury, po małe projekty rezydencji, domów i wnętrz. Wśród ponad 800 zdjęć znajdują się także wybrane wizualizacje najciekawszych projektów, które jeszcze nie zostały zrealizowane. Każdy prezentowany projekt oprócz zdjęć obejmuje także rzuty budynków. This book celebrates the work of forty architecture studios. Singular influential forces like FORM4 Architecture, Querkraft, RZAPS, and UNStudio are featured alongside emerging talents. Some have been widely awarded and published. They have offices spread out across the world, promoting their ideals and visions, and creating works that have the power of suggestion and that inspire emotion. The featured projects range from large-scale infrastructures to small-scale residential works, including master planning and the design of buildings, interiors, and outdoor spaces.
A compendium of fantastic projects by 26 of the most relevant professionals in this field. This new addition to the "Architecture Today"series presents exciting projects from around the world. Bars, restaurants, shops and boutiques, hotels, cafes... The role architecture plays in branding, marketing, and the ultimate success or failure of commercial ventures cannot be underestimated; indeed, the relationship between the architecture of these spaces and customer behaviour is an increasingly researched and highly specialised subject. This book illustrates the potential of such collaborations. A reference volume for retailers, shop designers, interior designers, window dressers, and architects.
Książka o Wiesławie Lisowskim, architekcie, który całe swoje zawodowe życie poświęcił Łodzi. Celem publikacji jest przybliżenie sylwetki artystycznej twórcy, który zmienił oblicze miasta, projektując tu blisko sto obiektów. Niestety, nie wszystkie zostały zrealizowane, jednak te które zbudowano, do dziś służą mieszkańcom Łodzi. Są to zarówno budynki mieszkalne, szkoły, kościoły, budynki reprezentacyjne różnych instytucji, jak również ŁDK czy gmach YMCA. Lisowski, wykorzystując kilka nurtów stylistycznych - tworzył projekty w duchu klasycyzującym, jak również obiekty funkcjonalistyczne. Większość prac powstała w dwudziestoleciu międzywojennym, choć i po II wojnie światowej zrealizował kilka projektów. Łodzianie z pewnością rozpoznają w książce obiekty dobrze im znane. Inni czytelnicy zdobędą informacje o życiu tego twórcy oraz poznają historię ważnych dla wizerunku miasta budynków.
W latach międzywojennych Włocławek był największym miastem powiatowym ówczesnego województwa warszawskiego, i choć daleko mu było do metropolii, to jednak przeżył ważny okres rozwoju, co wyraźnie zaznaczyło się w jego strukturze, przestrzeni i architekturze. Substancja architektoniczna Włocławka lat międzywojennych jest zjawiskiem niemal niedostrzegalnym w ogólnopolskich badaniach tego okresu, choć z pewnością na taką uwagę zasługuje. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie lata międzywojenne ostatecznie ukształtowały obraz centralnej części miasta; wówczas powstało sporo interesujących budynków, które w prowincjonalnej mikroskali były odzwierciedleniem zjawisk zachodzących w architekturze polskiej i europejskiej. Zajmują one znaczące miejsce w zabudowie miejskiej nie tylko pod względem liczby obiektów, tworzących niejednokrotnie całe enklawy architektoniczne, ale także jako mocny znak plastyczny, kontrastujący zarówno z dekoracyjnymi formami sprzed I wojny światowej, jak też z powojennymi blokami i niejednoznaczną, trudną jeszcze do ostatecznej oceny architekturą współczesną. Brak należytego rozpoznania architektury międzywojennej pod względem naukowym i artystycznym, a w konsekwencji brak świadomości co do jej znaczenia i wartości powoduje, że z przestrzeni miejskiej od dłuższego już czasu znikają kolejne, wartościowe realizacje.
Album powstał z okazji stulecia konsekracji Bazyliki Ojców Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach, jednej z najpiękniejszych budowli neoromańskich na Górnym Śląsku. Autor z niezwykłą starannością przedstawił w książce nie tylko historię bazyliki i kompleksu klasztornego, ale także jej architekturę i sztukę. Autor opisuje historię budowy kościoła, jego konsekracji, rozbudowy bazyliki i klasztoru, projekt i układ przestrzenny sanktuarium. Niezwykłą rolę pątniczą pełni Kalwaria i grota lourdzka. Rzesze wiernych przyciąga największy w Europie żłobek bożonarodzeniowy budowany co roku w prezbiterium.
W tym atrakcyjnym albumie po raz pierwszy została ukazana architektoniczna i artystyczna historia bazyliki św. Piotra w Watykanie: od jej konstantyńskich początków, przez średniowieczną ewolucję, aż po renesansowe i barokowe przeobrażenia, które nadały jej współczesny kształt. Bazylika symbol Kościoła katolickiego powstała z pragnienia papieży renesansu. Ci wikariusze Chrystusa zatrudnili do pracy przy niej znamienitych architektów i twórców wszech czasów. W rzeczywistości jednak została ona zbudowana na gruzach jednej z największych i najstarszych budowli kultycznych chrześcijaństwa, dawnej bazyliki św. Piotra, wzniesionej z woli cesarza Konstantyna na miejscu męczeństwa i pochówku Księcia Apostołów. Ten fascynujący obraz życia bazyliki zgłębiają wybitni znawcy późnego antyku, wieków średnich i epoki nowożytnej, przywołując liczne dokumenty, szkice rekonstrukcyjne, projekty, plany, ryciny, weduty, modele czy obrazy ilustrujące powstanie oraz późniejszy rozwój papieskiego kościoła. Spektakularne fotografie z lotu ptaka oraz zdjęcia wnętrza bazyliki z całym jej bogatym wystrojem, zwłaszcza mozaikami największym tego typu dziełem na świecie! przedstawiają dzisiejszy wygląd imponującej budowli.
Opowieść o historii zespołu dworsko-parkowego w Bilczycach przepleciona poezją i wysmakowanymi fotografiami. Album w dwóch językach: polskim i angielskim Historia dworu w Bilczycach sięga kilkuset lat wstecz. Majątek na przestrzeni tego czasu przechodził z rąk do rąk, a drzewa bilczyckiego parku są niemym świadkiem zmiennych kolei losu. Miejsce, urzekające wszystkich gości swą urodą, jednak tajemnic nie zdradza chętnie. Historia dworu została odtworzona na postawie rozmów z obecnym właścicielem oraz potomkami poprzednich, kwerendy archiwalnej oraz pracy lokalnych pasjonatów. Całość została zilustrowana archiwalnymi i współczesnymi fotografiami ukazującymi ogród, park, dwór i jego mieszkańców. Bilczyce niewątpliwie zostawiają ślad w swoich gościach. Wielu z nich potem myśli Bilczycami. Jednocześnie losy dworu w Bilczycach są reprezentatywne dla wielu szlacheckich posiadłości w Małopolsce. Autorzy albumu starali się wydobyć z mroku dziejów to, co najbardziej istotne dla współczesnego czytelnika.
Łódź była miastem z licznym garnizonem. Stanowiła jeden z najważniejszych bastionów na zachodnich kresach imperium rosyjskiego u granic Cesarstwa Niemieckiego, a zarazem rękojmię carskiej władzy i kontroli nad ziemiami polskimi przed I wojną światową. Po jej zakończeniu odgrywała istotną rolę w strukturze terytorialnej armii II Rzeczypospolitej, podobnie jak w pierwszym okresie po zakończeniu II wojny światowej. W kolejnych latach znaczenie łódzkiego garnizonu wojskowego zaczęło jednak powoli, lecz systematycznie maleć. Dziś odgrywa on niewielką rolę w strukturze polskiej armii.Grupa historyków specjalizujących się w dziejach polskiego oręża, historii militarnej ziem polskich oraz badaniach nad przeszłością regionu postanowiła pogłębić i uzupełnić obecny stan wiedzy, dotyczący dziejów budownictwa wojskowego oraz obiektów użytkowanych przez wojsko w Łodzi w przeszłości i w chwili obecnej. W książce, oprócz rysu historycznego dotyczącego historii łódzkiego garnizonu wojskowego i budownictwa wojskowego, znalazły się artykuły poświęcone dziejom koszar wojskowych, szpitala wojskowego, kościołów garnizonowych, a także wojskowego więzienia śledczego w Łodzi.Książka została zilustrowana licznymi fotografiami i planami z epoki.