Gdy w pierwszej połowie lat 80. rodzimi entuzjaści komputerów ZX Spectrum, Commodore i Atari rozpoczynali zabawę w tworzenie gier, nie mogli się spodziewać, że 30 lat później na polskie produkcje będzie czekać cały świat, a tworzące je studia będą liczone w setkach.Dziś branża gier jest wizytówką polskiej popkultury, a jej sukcesy mogą wprawić w zakłopotanie filmowców i muzyków. Są efektem wielu lat ciężkiej pracy i nieustannej nauki na własnych błędach.Książka "222 polskie gry, które warto znać" obrazuje tę drogę, pokazując, jak gry i trendy zmieniły się przez lata. Od 8-bitowych dzieł pasjonatów tworzonych na komputerze rodziców, przez pierwsze profesjonalne twory niewielkich grup, po światowe hity sprzedażowe produkowane przez studia liczące setki osób.To autorski wybór ważnych, niezwykłych bądź po prostu ciekawych tytułów, dzięki którym polska branża znajduje się dziś w eksponowanym miejscu, rozpalając wyobraźnię fanów gier z całego świata. To 222 ręcznie złapane obrazki, opisy przybliżające dany tytuł, a w wybranych przypadkach również anegdoty prosto od twórców. Całość w pełnym kolorze, powiększonym formacie i na grubym kredowym papierze.
Przyjemność, jaką daje miłosne zbliżenie, można czerpać na wiele wyszukanych sposobów. W tej publikacji przedstawiono najciekawsze pozycje, znajdziesz tu również liczne ciekawostki oraz garść niezawodnych porad, które sprawią, że Twoje życie seksualne stanie się satysfakcjonujące i pełne emocji. Całości dopełniają tajemnicze i kuszące fotografie, które z pewnością rozpalą wszystkie zmysły, pobudzą kreatywność oraz zachęcą do łóżkowych zabaw.
Ta książka jest celebracją piękna, tej niewysłowionej doskonałości, która czyni jacht ,,klasycznym" w najprawdziwszym sensie tego słowa. Poprzez selekcję godnych uwagi jednostek, próbuje ująć precyzyjną definicję to, co czyni jacht klasycznym i to czym jest klasyczny jacht, badając niektóre z jego atrybutów: projekt, materiały, epokę, wymiary i w końcu konstrukcję oraz budowę. Jachty wybrane i zebrane w tym albumie reprezentują różne kategorie jednostek wodnych; od majestatycznych kutrów, które rywalizowały ze sobą w pucharze Ameryki na przełomie XIX i XX wieku, po eleganckie slupy klasy J z lat trzydziestych XX wieku, by dotknąć pływających arcydzieł projektowanych przez Williama Fife'a i Nathanaela Herreshoffa, a w końcu przejść do współczesnych, a już klasycznych dzieł szkutnictwa
Aby przypomnieć atmosferę największej imprezy żeglarskiej, której finały odbywały się w Szczecinie, wydawnictwo ZAPOL przygotowało publikację okolicznościową 120-stronicowy album poświęcony najpiękniejszym żaglowcom świata pt. Magia Żagli. Autorem koncepcji i układu zdjęć jest Marek Czasnojć uznany i ceniony fotograf, który od prawie 60 lat dokumentuje dzieje naszego regionu.Polska po raz pierwszy wzięła udział w Operation Sail w 1972 roku, zawody wygrała nasza fregata Dar Pomorza. Dwa lata później, pierwszy raz w historii, gospodarzem zakończenia regat została Polska i Gdynia macierzysty port żaglowca. Zainteresowanie żaglowcami zgromadziło tysiące mieszkańców nie tylko Trójmiasta, ale i całej Polski.Szczecin trzykrotnie był gospodarzem finału The Tall Ships' Races w latach 2007, 2013 i 2017. W planach był jeszcze 2021 rok, ale z powodu pandemii regaty zostały odwołane.Większość prezentowanych w tym albumie zdjęć wykonałem podczas regat na przestrzeni 44 lat, oczywiście rozpoczynając od Daru Pomorza i jego następcy Daru Młodzieży, na pokładzie których spędziłem wiele miesięcy. W ten sposób ziściły się moje marzenia o dalekich podróżach pod żaglami i nigdy nie opuściła mnie magia żagli. I nie opuści(Fragment wstępu do albumu)Unikatowy album został dofinansowany przez Miasto Szczecin.
Miniatura to ilustracja lub inicjał w średniowiecznym tekście rękopiśmiennym lub małych rozmiarów malowidło, zazwyczaj portretowe, wykonane na pergaminie, kości słoniowej, metalu czy porcelanie. Miniatura portretowa szczyt popularności przeżywała w okresie rokoka i klasycyzmu. Wykorzystywano ją często w celach matrymonialnych, jak dzisiejsze zdjęcia, co praktykowały głównie rody szlacheckie. Książka przedstawia historię malarstwa miniaturowego oraz najciekawsze zbiory w Polsce. Autor, pracownik Zamku Królewskiego w Warszawie, od lat zajmuje się konserwacją, badaniem i dokumentacją fotograficzną miniatur.
Album jest unikatowym, pierwszym tego rodzaju wydawnictwem na polskim rynku księgarskim. Jego największym atutem, oprócz przepięknych zdjęć statków, są jego walory dokumentacyjne. Ma on 296 stron leżącego formatu 210x297 mm, składa się z dwóch części. W pierwszej dwujęzycznej polsko-angielskiej są prezentowane zdjęcia 309 statków pasażerskich wraz z krótkimi ich charakterystykami techniczno-eksploatacyjnymi, które w latach 1958-2020 1187 razy zawinęły do gdyńskiego portu. Istotną jej częścią są 62 tabele dokumentujące wycieczkowce, które każdego roku począwszy od 1958 r., przypłynęły do Gdyni, a w których uwzględniono ich numer IMO, banderę, armatora lub czarterującego, pojemność i długość statku, datę pobytu i liczbę pasażerów.Drugą część albumu rozpoczynają zdjęcia jedynej w Polsce, znajdującej się na najbardziej reprezentacyjnym miejscu Gdyni jakim jest Molo Południowe, Alei Statków Pasażerskich oraz odbywających się tam uroczystych odsłonięć tablic upamiętniających najpiękniejsze i najczęściej zawijające tu wycieczkowce. Następnie prezentowane są zdjęcia ilustrujące imponującą historię rejsów wycieczkowych na polskich statkach pasażerskich przed II Wojną Światową oraz mniej już imponującą po wojnie, aż do 1988 r., czyli ostatniego rejsu wycieczkowca "Stefan Batory". Część tę kończy historia światowego cruisingu, uwzględniająca tendencje i problemy występujące na współczesnym rynku turystyki morskiej, zwłaszcza te spowodowane pandemią.