Przedsiębiorstwo powstało w 1955 r. z połączenia Państwowej Gipsowni i Kopalni Anhydrytu "Anhydrytołom". Przyjęło nazwę: Kopalnia Anhydrytu "Nowy Ląd" w Niwnicach, którą następnie zmieniono w grudniu 1996 r. na: Kopalnia Gipsu i Anhydrytu "Nowy Ląd" w Niwnicach. W październiku 1993 r. Minister Skarbu Państwa przekształcił kopalnię pod względem formalnym z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.W styczniu 1998 r. udziały Nowego Lądu kupiła Wytwórnia Klejów i Zapraw Budowlanych ATLAS w Łodzi, która cały czas jest właścicielem - już prawie osiemnaście lat. Również z tej okazji podczas jubileuszowego spotkania wręczono statuetki specjalne.W ostatnich piętnastu latach, pod skrzydłami Grupy ATLAS, kopalnia zaczęła się dynamicznie rozwijać: wprowadzono nowe technologie, unowocześniono linie produkcyjne oddając do użytkowania mieszalnie spoiw gipsowych i anhydrytowych, przemiałownię mączki anhydrytowej, oddział produkcji gipsów, zbudowano od podstaw kopalnię podziemną gipsu na "Polu Radłówka". Ponadto przeprowadzono zmiany restrukturyzacyjne majątku.
Album przedstawia najbardziej znane na świecie zabytki techniki, z których wiele figuruje na Liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.
Historia elektrotechniki jest fragmentem historii fizyki. Elektryczność istnieje od początku stworzenia świata, jednak jej właściwe poznanie miało miejsce w ostatnich stuleciach. Rozwój elektrotechniki był wielokierunkowy. Dotyczył poznania podstaw elektrotechniki, jak i wykorzystania tego cennego źródła energii w życiu człowieka. Dzięki elektryczności zmienił się społeczny krajobraz ludzkiego życia na świecie. Niniejsza książka adresowana jest dla elektryków i pokrewnych profesji, jak również tych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę o historyczny aspekt tej dziedziny. Może być przydatna również dla historyków specjalizujących się w historii nauki i techniki. Prezentowana praca różni się od swej poprzedniczki z 2012 roku. Dodano wiele nowych informacji oraz uaktualniono o nowe wydarzenia. Zabieg ten uczynił książkę kompletną pod względem treści.[Od Redakcji]
Ta książka to prawdziwa gratka dla poszukiwaczy wiedzy. Zebraliśmy w niej ponad 160 opisów najciekawszych odkryć i wynalazków z czterech dziedzin: nauka i technika, życie codzienne i rozrywka, zdrowie oraz kosmos. Fascynujące wydarzenia, intrygujące fakty, mnóstwo zdjęć, a przede wszystkim wiele odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Poznaj niezwykłe historie zwykłych przedmiotów i przełomowych odkryć. Być może to Ty teraz dokonasz czegoś odkrywczego?
,,Skrzydła nad Piotrkowem. 100-lecie lotnictwa na ziemi piotrkowskiej" to pierwsza w historii Piotrkowa Trybunalskiego publikacja w całości poświęcona lotniczym dziejom miasta i okolic. Opisuje dokładnie to, co działo się na piotrkowskim niebie począwszy od lotów aerostatów i pierwszych amatorskich konstrukcji szybowcowych po czasy i wydarzenia współczesne.
Trzeci już album z serii MOTO RETRO prezentuje flotę II Rzeczypospolitej. Polska, uzyskawszy po pierwszej wojnie światowej 140-kilometrowy odcinek wybrzeża Bałtyku, od razu postawiła na rozwój gospodarki morskiej. Szybko podjęto decyzję o budowie pełnomorskiego portu w Gdyni, kupowano statki handlowe, a wkrótce, w latach 30., także pasażerskie transatlantyki, w tym nowoczesne m/s Piłsudski i m/s Batory, które przeznaczono do obsługi reprezentacyjnej linii GdyniaNowy York. Na żaglowcach Lwów i Dar Pomorza szkoliły się kadry wykwalifikowanych marynarzy i nawigatorów. To właśnie w międzywojennej Polsce ustanowiono Święto Morza i niezwykle uroczyście obchodzono je w całym kraju od Gdyni aż po Kraków. Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego, a wstęp napisał Grzegorz Rogowski, autor książki Pod polską banderą przez Atlantyk.
Niezapomniany Parowozowy Show w Wolsztynie. Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka. Interaktywne Muzeum Browaru w Żywcu. Fotoplastykon z kolekcją trójwymiarowych zdjęć dawnej Warszawy. Kompleks prehistorycznych kopalń w Krzemionkach. Supernowoczesne centra handlowe w Poznaniu i Łodzi, utworzone w dawnych zakładach fabrycznych. Aleja MiG-ów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Zabytki techniki potrafią być zaskakująco ciekawe. Przeglądając album Technika, warto przekonać się, jakie tajemnice w sobie kryją, i odkryć ich potencjał turystyczny.
Fascynująca nauka na pięknych fotografiachCzym naprawdę jest zorza polarna albo tęcza? Skąd się biorą marznące deszcze? Jak działają promienie Roentgena i kuchenka mikrofalowa? Wszędzie fizyka pozwala zrozumieć rządzące fizyką prawa, wynikające z nich zjawiska oraz oparte na nich wynalazki a przy tym odkryć, jaki mają wpływ na nasze codzienne życie.Autorzy tego popularnonaukowego albumu udowadniają, że choć nie zdajemy sobie z tego sprawy fizykę spotykamy na każdym kroku. Zamieszczone tu zdjęcia, niezależnie czy przedstawiają kroplę wody, wiązkę laserową czy pełnię Księżyca, obrazują poszczególne zjawiska fizyczne, a załączone do fotografii opisy wyjaśniają ich powstawanie.Czternaście rozdziałów zawiera zagadnienia z wybranych dziedzin: światło, optyka, kolory, krajobraz, pogoda, na wodzie, zamarzanie, ciepło, energia, w powietrzu, wysoko nad głową, maszyny proste i złożone. Dwa ostatnie rozdziały to zbiór interesujących ciekawostek dotyczących zjawisk fizycznych w otaczającym nas świecie i w laboratoriach.Wszędzie fizyka to rezultat współpracy fizyków i fotografów pod przewodnictwem profesora fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Krzysztofa Królasa. Pomysłodawcą projektu jest doktor Zbigniew Inglot.